Jedná se o nepovinné zadání. Cílem je možnost průběžného ověření si vlastních dovedností a znalostí při zpracování a vizualizaci dat v tabulkovém procesoru na schválené zvolené téma.
Jedná se o samostatnou práci, vypracování proto udělejte výhradně sami. Vyvarujte se použití jakéhokoliv existujícího dokumentu. Zejména vytvořil-li jej kdokoliv jiný.
Student odevzdáním v řádném termínu získá zejména zpětnou vazbu své práce a postupů.
Úkol spočívá v použití existujících odborných dat pro zpracování a vyhodnocení/vizualizaci v tabulkovém procesoru.
Pro SP2 jsou potřeba netriviální odborná data k tématu.
Můžete použít data postačující pro účel prezentace (byla součástí schvalování téma), ale nemusí stačit pro některé úkoly SP2.
Můžete použít další, doplňující, data (zdroje) mající vztah k tématu, aby bylo dosaženo potřebného rozsahu.
Pro vypracování lze použít LibreOffice, Microsoft Office nebo Office 365 (nikoliv online verze).
Zadání je inspirováno požadavky na zpracování dat pro přípravu bakalářské prace.
Dokument si při práci pravidelně ukládejte!
První list pojmenujte „zdroj“.
V prvním sloupci (od buňky A1) vložte celé bibliografické záznamy pro všechna použitá data.
Následně do listu importujte nebo zkopírujte/vložte data z odborného zdroje.
V případě potřeby vložená data – na listu opravte (zejména čísla), aby s nimi bylo možné pracovat.
Druhý list pojmenujte „data“
Použijte odkaz (relativní adresa buňky) do listu „zdroj“ pro zkopírování záhlaví řádek/sloupců a všech hodnot, které budete potřebovat, ale nelze je vypočítat.
Všechny číselné hodnoty vhodně naformátujte dle charakteru dat ve sloupci/řádce na shodný počet desetinných míst a s oddělovačem tisíců.
Na listu „data“ vhodně vytvořte samostatnou tabulku se záhlavím pro určení tzv. popisné charakteristiky v rozsahu (a) počtu hodnot, (b) minimální hodnoty, (c) maximální hodnoty, (d) průměru, (e) střední hodnoty a (f) celkového součtu hodnot – použitím funkcí pro všechny vaše datové řady.
Popisná charakteristika bude vytvořena pro všechny datové řady v (i) absolutní hodnotě a také (ii) pro vypočítané relativní hodnoty (v procentech; viz další úkol).
Všechny číselné hodnoty popisné charakteristiky naformátujte na dvě desetinná místa a s oddělovačem tisíců. Hodnoty v procentech budou formátovány jako procenta na dvě desetinná místa.
Pro všechny datové řady (na listu „data“) s absolutními hodnotami (zdrojová data) vypočítejte poměrné zastoupení (v procentech) pro každou hodnotu. Jako základ použijte hodnotu celkem, příp. jinou (z předchozí charakteristiky) dle významu vašich hodnot.
Ve vzorci je nutné použít absolutní část adresy buňky pouze tam, kde je to nutné, aby bylo možné vzorec kopírovat do dalších řádek nebo sloupců.
TIP: Pro kontrolu – vzniknou další řádky (nebo sloupce) s hodnotami formátovanými jako procenta (vč. symbolu procenta) na dvě desetinná místa.
Na listu „data“ přidejte řádek/sloupec se záhlavím „Nad průměrem“.
Vytvořte vzorec s podmínkovou funkcí, kde porovnáte hodnotu z jedné datové řady s průměrné hodnoty stejné datové řady.
Zobrazíte slovo „více“ jestliže je hodnota ostře větší než průmer. Jinak bude zobrazeno slovo „ne“.
Ve vzorci je nutné použít absolutní část adresy buňky pouze tam, kde je to nutné, aby bylo možné vzorec kopírovat do dalších řádek nebo sloupců.
Vhodně naformátujte tabulky na listu „data“.
Proveďte sloučení buněk (je-li potřeba).
Záhlaví sloupců/řádek nastavte – tučně, použijte horizontální a vertikální zarovnání. Pro delší text v záhlaví použijte zalamování textu.
Nastavte ohraničení buněk v tabulce dvou typů – odlišně pro vnitřní a vnější hrany.
Vytvořte podmíněné formátování pro zvýraznění (např. jen barvou pozadí) pěti nejmenších hodnot v jedné datové řadě.
Vytvořte podmíněné formátování pro zvýraznění (např. jen barva textu) všech hodnot ostře větších než je průměr datové řady. Použit musíte odkaz na průměrnou hodnotu (nikoliv opsat číslo jako konstantu).
TIP: Pro kontrolu – zkontrolujte si podmíněné formátování změnou některé z hodnot.
Vytvořte vhodný typ 2D grafu pro absolutní hodnoty (např. počet osob, resp, počet muži/ženy) – pravděpodobně bude shodný s odbornou publikací.
Graf bude obsahovat: (a) název grafu, (b) název/jednotka na ose X, (c) název/jednotka na ose Y, (d) přidejte čitelně umístěné popisky dat a volitelně (e) legendu pouze pokud máte více než jednu datovou řadu.
I. Použijte funkci COUNTIF() s minimálně třemi různými podobami kritéria. Ke každé hodnotě doplňte slovní popis kritéria.
II. Vytvořte kopii vašich dat, aby vznikla 3D tabulka. Na listu „data“ vložte do prázdné buňky ve sloupci A text „3D tabulka“ a do buňky na další řádce vytvořte vzorec se součtem hodnot 3D tabulky.
III. Udělejte kopii listu „data“ a pojmenujte jej „filtr“. V tabulce aktivujte automatický filtr. Prázdnou buňku ve sloupci A nadepište dle významu hodnoty (např. „Průměr s filtrem“), kterou získáte v další řádce vytvořením vzorce s funkcí SUBTOTAL(). Nastavte filtr a vedle hodnoty stručně vysvětlete o jakou hodnotu se jedná – jakou novou informaci takto získáte?
IV. Na novém prázdním listu pojmenovaném „kontingencni“ vytvořte smysluplnou kontingenční tabulku, ve které z dat získáte novou informaci. Současně vytvořte kontingenční graf. Doplňte stručné vysvětlení/popis nové informace (interpretace).
V. Do záhlaví zapište datum, své jméno a příjmení. Přepněte zpět na normální zobrazení listu.
Každý student má při hodnocení automaticky maximální počet 100 bodů. Práce bude akceptována, když ji splníte na minimálně 80 %. Jednotlivé chyby mají různý dopad/význam a tomu odpovídající bodovou penalizaci. Hvězdička u penalizace značí ty, které se započítají opakovaně podle počtu výskytů.
Přehled dopadu chyb na hodnocení prezentace má informativní charakter.
Omezen je počet hodnocení pro řádné/opravné odevzdání práce.
Zásadní je poslední odevzdaný soubor (pokus) v čase hodnocení.
Pro dosažení ZT2 student prokazatelně obhájí své dovednosti a znalosti z SP2 formou (1) praktického testu nebo ústní obhajoby. Praktický test obhajoby je v délce cca 30–35 minut, kdy si stáhnete akceptovanou SP2 z portálu, provede úkoly zadání obhajoby a změněný soubor bude hodnocen (odevzdáte).